Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Arkivbild.
Arkivbild. (Henrik Montgomery/TT / TT NYHETSBYRÅN)
Girjasdomen

Rester av ihjälskjutna renar hittade i säckar efter hot

Av Isabelle Nordström
Publicerad: 26 feb. 2020
ANNONS

Sopsäckar med rester av ihjälskjutna renar, bland annat skallar, hittades i söndags längs med E10 norr om Gällivare, rapporterar Sameradion & SVT Sápmi.

– Om det här nu har ett direkt samband med domen i Högsta domstolen, och är en skrämseltaktik, är det bedrövligt, säger Matti Blind Berg, ordförande i Girjas sameby.

Nu befarar man att hot och hat som riktats mot samer efter den uppmärksammade domen om rätten till jakt- och fiskerätten gått från ord till handling. I måndags hittades platsen där flera renar skjutits ihjäl, skriver Expressen.

ANNONS
Renarnas öron är bortskurna för att förhindra identifiering (25 februari)
Sveriges Radio
Efter domen vittnade samer om en eskalerad nivå av hot och hat
TT
Polisen har fått in två anmälningar om misstänkt stöld
Sveriges Radio
Girjas Sara Skum: ”En av renarna hade skjutits långt ner i halsen”
Expressen
Annons
Planerar ni höstlov på hotell? Elite Hotels ger upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
GirjasdomenNorrbottens länGällivareGirjas

SD: Staten får inte köpa vänsterns samebynarrativ

Den ordning som håller på att formas efter Girjasdomen är djupt bekymmersam, skriver Sverigedemokraternas Jimmie Åkesson och Martin Kinnunen på SvD:s debattsida.

19 juli 2025, 21.25
Medlemmar i Girjas sameby efter att HD meddelade sitt beslut.

”Renmarkskommittén inte enig om jakträtt i fjällen”

Renmarkskommittén har inte lyckats komma överens huruvida samebyar i Lappland ska få bestämma över småviltsjakt och fiske. Det skriver ordförande Eric M Runesson i en debattartikel i DN.

30 augusti 2023, 23.27
Arkivbild: Renar samlade under sarvslakten på berget Biergenis

Kommitté ska utreda renfrågan efter Girjasdom

Regeringen har beslutat att tillsätta en parlamentarisk kommitté som ska reda ut renfrågan efter den uppmärksammade Girjasdomen.

30 april 2021, 09.45
Landsbygdsminister Jennie Nilsson (S).

Nordiska ministrar oroliga över hat och hot mot samer

I en gemensam debattartikel fördömer sametingspresidenter och de norska, svenska och finska ministrarna med ansvar för samepolitik hot, hat och rasism mot samer, rapporterar Sameradion och SVT Sápmi.

18 februari 2021, 18.04
Amanda Lind/Arkivbild