Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(mikael fritzon / TT NYHETSBYRÅN)
Dagisvåldtäkterna i Högsby

Riksåklagaren lägger ned anmälan mot domaren

Av Calle Sandstedt
Publicerad: 16 juli 2014
ANNONS

Riksåklagaren inleder inte en förundersökning mot domaren Lars Annerén i Kalmar tingsrätt. Rikskriminalpolisen anmälde honom för grovt barnpornografibrott förra veckan efter att han beordrat tingsrätten att spela in den misstänkte förskolepedofilens filmer och bilder, under förhandlingen om barnsexövergrepp på en förskola i Högsby kommun. Inspelningen skulle ge domstolen tillgång till den bevisning som ska prövas i målet, enligt tingsrätten.
Därmed fortsätter sannolikt Lars Annerén att vara domare i det uppmärksammade målet mot en 21-årig man som misstänks för grova övergrepp mot 14 barn.
”Det har varit försvarligt att filma i den här situationen, och det är också en situation som lagstiftaren tänkt sig ska tillåtas när man formulerat lagtexten”, säger RÅ i ett skriftligt uttalande.

ANNONS
Domaranmälan läggs ner av RÅ
TT
Annons
Planerar ni höstlov på hotell? Elite Hotels ger upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Dagisvåldtäkterna i HögsbyBrottLag & rättKalmarRiksåklagarenNoa, Nationella operativa avdelningen

Förskolan kritiseras av kommunen efter övergrepp

Förskolan där en ung praktikant utsatte 14 barn för grova sexuella övergrepp får nu kritik av Högsby kommun, uppger lokala medier. Kritiken handlar bland annat om för få pedagoger, att personal utfört uppgifter man inte haft kompetens för, och att personalen inte kunnat se in i vissa utrymmen – till exempel en lekborg. Chefen för den fristående förskolan är förvånad över en del av kritiken. – För två år sedan godkände kommunen verksamheten och nu kommer man med kraftig kritik, vilket är förvånande. Då godkändes lekborgen, men är idag utdömd.

4 oktober 2014, 07.16
Högsby.

Kritik mot Högsby kommun efter övergrepp

Högsby kommun får kritik av Skolinspektionen för sin obefintliga kontroll av den fristående förskola där barn utsattes för grova sexövergrepp. Skolinspektionen konstaterar i sitt beslut att kommunen gjorde en tillsyn 2005 – och därefter hände ingenting, trots att förskolan skulle granskas vart femte år. Enligt Skolinspektionen har kommunen alltså inte kontroll på sin egen kontroll.

16 september 2014, 11.05
Polismän patrullerar medan tingsrätten går syn i den förskola utanför Kalmar där den 21-årige man som åtalats för ett stort antal sexövergrepp mot barn arbetade som praktikant.

Föreståndaren: ”Nu kan vi lämna det här bakom oss”

Den 21-årige praktikanten utsatte barn för sexuella övergrepp från hans första dag på förskolan till hans sista. I förhör med polisen beskrev han praktikplatsen som ”en guldchans”. I dag dömdes han till rättspsykiatrisk vård och föreståndaren på förskolan är lättad. – Det är det här vi har väntat på, så att vi kan lämna det här bakom oss, säger hon till TT. – Alla vi här är oskyldiga, det var en sjuk handling. Vi måste gå vidare.

10 september 2014, 14.34

21-åring döms till vård för våldtäkter på förskola

Den 21-årige förskolepraktikanten i Högsby döms av Kalmar tingsrätt till rättspsykiatrisk vård för grova våldtäkter och sexuella övergrepp mot barn. Åtalet rörde ett 60-tal allvarliga sexuella övergrepp mot 14 små förskolebarn. 21-åringen har endast frikänts från ett par åtalspunkter. Efter två psykbedömningar, med helt olika resultat, kvarstod länge frågan om 21-åringen skulle att dömas till fängelse eller vård. Enligt Rättsmedicinalverket är 21-åringen psykiskt sjuk men inte så allvarligt att han inte kunde dömas till fängelse.

10 september 2014, 11.03