Riskerar 115 år i fängelse: ”Domstolar mal långsamt”
Sam Bankman-Frieds advokater har antytt att den åtalade FTX-grundaren kommer att motsätta sig en utlämning till USA, rapporterar Bloomberg.
Bankman-Fried greps i sitt hem på Bahamas i måndags och står åtalad på åtta punkter, bland annat för bedrägeri och penningtvätt i den kollapsade kryptobörsen FTX. Om han bedöms skyldig riskerar han totalt 115 års fängelsestraff.
Bahamas utrikesminister Fred Mitchell har i sin tur sagt att en utlämningsprocess kan ta månader eller år, utan att kommentera det specifika fallet.
– I USA tar utlämningar också lång tid. Domstolarna mal långsamt ibland, sa Mitchell på fredagen.
Så får du den bästa ekonomibevakningen:
Nyheten du läste här kommer från Omni Ekonomi, som är Omnis systerapp. Omni Ekonomi hjälper dig att navigera i den just nu turbulenta ekonomiska verkligheten – med nyheter, analyser och handfasta råd kring din privatekonomi. Just nu får du testa Omni Ekonomi i tre månader för 99 kronor. Erbjudandet gäller även dig som har testat Omni Ekonomi tidigare.