Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Tove Styrke.
Tove Styrke. (TT)
Året som gått 2019

Rolling Stone: Tove Styrkes låt elfte bästa 2017

Av Malin Rising
Publicerad: 31 dec. 2017
ANNONS

2017 kan ha varit det sämsta året sedan 2016, men popmusiken ingav hopp, skriver tidningen Rolling Stone i inledningen till sin topplista över de 50 bästa låtarna 2017.

Bäst av alla låtar som gjordes under året var Harry Styles låt ”Sign of the Times”, följt av Lordes ”Homemade Dynamite” och Kendrick Lamars ”Humble”, menar tidningen.

Styles första solosingel var hänsynslöst ambitiös och visar att han verkar ha siktet inställt på storhet i klass med David Bowie eller Queen, skriver tidningen.

Svenska Tove Styrke kvalar in på plats elva på listan med ”Say My Name”, som Rolling Stone hyllar som en ”vänlig, slående låt sjungen med vild nordisk schvung”.

ANNONS
Rolling Stone: Här är de 50 bästa låtarna från 2017
www.rollingstone.com
Rolling Stone: Här är de 20 bästa skivorna 2017
www.rollingstone.com
Aftonbladets kritiker listar det bästa från kulturåret 2017
Aftonbladet
Annons
Överraska med en höstbukett — Euroflorist levererar direkt till dörren samma dag
Euroflorist
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Året som gått 2019Harry StylesTove StyrkeKendrick LamarLorde

Ledare: 2019 var Gretas och hela klimatrörelsens år

Svenska ledarsidor fortsätter att blicka tillbaka på 2019 och 10-talet. På nyårsdagen gör man det genom att bland annat lyfta det år som Greta Thunberg har i ryggen och den debatt om migrationen som till stor del präglat debatten i Sverige det senaste decenniet.

1 januari 2020, 08.22
Greta Thunberg

Väderåret: Ovanligt varmt och flera stormar i Sverige

2019 blev varmare än normalt, årsmedeltemperaturen landade på över tio grader, skriver TT. Det har bara inträffat 1990, 2014 och 2018. Varmaste dagen under förra året hade norrbottniska Markusvinsa med 34,8 grader.

31 december 2019, 21.20
Alfrida

Kändisarna som lämnade oss 2019

Flera medier väljer att minnas de kända människor som dött under 2019. Skådespelaren Bibi Andersson, artisten Marie Fredriksson, programledaren Arne Weise och Sara Danius är några av namnen. Dagens Nyheter konstaterar att det vore orättvist att endast minnas den senare som ständig sekreterare under krisen i Svenska Akademien.

31 december 2019, 10.27
Danius, Weise, Andersson, Fredriksson

Kvinnor toppar på bioduken – första gången sedan 1958

För första gången på nästan 60 år har kvinnor huvudrollerna i det gångna årets tre mest populära biofilmer i Nordamerika, skriver The Guardian: The Last Jedi, Skönheten och odjuret och Wonder Woman.

2 januari 2018, 20.34
Wonder Woman, Skönheten och odjuret och The Last Jedi.