Hem
(Denis Tyrin / TT NYHETSBYRÅN)

Rourkes motståndare – hemlös och utfattig

Skådespelaren Mickey Rourke, 62, gjorde i helgen comeback som vinnare i en boxningsmatch i Moskva men matchen flera experter menade snart att fighten var uppgjord. Nu uppger en källa, med nära band till motståndaren Elliot Seymours familj, att den 29-åringen är hemlös, sover i en park och har mentala problem, skriver Aftonbladet.
– Det var en ideal situation. Elliot är desperat och hans boxningskarriär är inte på väg någonstans. För honom är det en seger oavsett resultat. Jag skulle bli förvånad om Rourkes medarbetare inte kände till något om hans situation och bestämde sig för att kasta in honom i ringen, säger källan till Daily Mail.

Bakgrund

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen