Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(Andrew Burton)
Protesterna i Brasilien

Rousseffs på väg tillbaka efter sommarens protester

Av Hanna Åkesson
Publicerad: 27 sep. 2013
ANNONS

De massiva protesterna i somras sänkte stödet för Brasiliens president Dilma Rousseff. Men enligt en färsk opinionsundersökning är hon åtta procent över bottennoteringen 30 procent, vilket kan jämföras med 65 procent innan demonstrationerna mot regeringen bröt ut. Brasilien går till val 2014 och Rousseff är i ledning bland presidentkandidaterna.

ANNONS
Rousseffs popularitet tillbaka med 38 pocent
europe.chinadaily.com.cn
Oppositionens splittring till Rousseffs fördel
The Economist
Annons
Planerar du en helg på hotell? Elite Hotels ger 30% rabatt på två nätter vid ankomst torsdag eller fredag
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Protesterna i BrasilienDilma RousseffBrasilien

Journalist hjärndöd efter upploppen i Rio de Janeiro

Enligt en brasiliansk tv-kanal har en av deras journalister på plats under en våldsam demonstration förra veckan nu förklarats hjärndöd. Journalisten träffades i huvudet av flammor från en explosion i demonstrationen, som handlade om höjda priser för kommunaltrafiken. Protesterna har pågått från juni förra året.

11 februari 2014, 08.24

Våldsamma upplopp i Rio efter lärarprotester

Nästan 5000 demonstrerade i Sao Paolo och Rio de Janeiro i går. Kärnan i konflikten gäller lärarlönerna. De fredliga demonstrationerna förbyttes under kvällen till kravaller och vandalisering då ytterligare tusental anslöt. Den brasilianska polisen använde tårgas mot demonstranterna. Flera dussin uppges ha gripits.

16 oktober 2013, 09.11

Tårgas och chockgranater i São Paulo

När en fredlig demonstration med 300 deltagare var över löpte en grupp demonstranter amok i São Paulo i Brasilien, uppger polisen. Plundrare angrep bankkontor och bilaffärer på tisdagen varpå polisen tog till tårgas och chockgranater mot dem.

31 juli 2013, 05.32