(Maja Suslin/TT / TT NYHETSBYRÅN)

Sarah Sjöström simmar hem miljoner

Den nyblivne världsrekordhållaren Sarah Sjöströms prestationer har under VM i Kazan genererat 700 000 kronor i bonusar från Internationella simförbundet, FINA. Samtidigt passade hon på att i fjol ge sig själv en utdelning på 600 000 kronor. Och mer pengar lär rulla in i år, rapporterar Dagens Industri.
– Mellan 1,5 miljoner till 3 miljoner kronor skulle jag tippa, men om man räknar med de nya avtalens värde då tror vi på närmare 5 miljoner kronor under 2016. Vår strategi är att hon ska ha en handfull branschexklusiva sponsorer, säger agenten Daniel Wessfeldt.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen