Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Kevin McCarthy.
Kevin McCarthy. (Barry Reeger / AP)
Mellanårsvalet • USA röstar 2022

Segerviss McCarthy är på jakt efter talmansposten

Av Patrik Dahlin
Publicerad: 9 nov. 2022
ANNONS

Den republikanske minoritetsledaren i representanthuset, Kevin McCarthy, har redan siktet inställt på talmansposten. Detta trots att fördelningen mellan partierna ännu inte är helt klar även om allt tyder på republikansk majoritet, rapporterar NBC.

I ett internt brev skriver McCarthy att han är övertygad om att Republikanerna kommer lyckas ”ta tillbaka” kammaren, och lovar samtidigt att han kommer att vara ”en lyssnare lika mycket som en talman”.

Vid 20-tiden på onsdagskvällen svensk tid har Republikanerna 203 av de 218 platser som krävs för majoritet. Demokraterna har 176. McCarthy är den första republikanen som meddelar att han vill bli talman.

ANNONS
NBC direktrapporterar
live · NBC News
New York Times direktrapporterar
live · NY Times  · Ofta betalvägg
CBS direktrapporterar
live · CBS News
Republikanerna hade hoppats på en ”röd våg” – men den uteblev
NBC News
Här är de fyra striderna som kan avgöra majoriteten i senaten
Fox News
Alla valresultat som har slagits fast av Nyhetsbyrån AP
lista · apnews.com
Annons
Förläng helgen på hotell — bo från torsdag eller fredag hos Elite Hotels och få 30% rabatt vid minst två nätter
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
MellanårsvaletUSA röstar 2022USANordamerika Amerikansk politikKevin McCarthy

Fox News-mogul tycks lämna Trump för DeSantis

Den mäktiga mediemogulen Rupert Murdoch ser ut att ha vänt och nu föredra Ron DeSantis som presidentkandidat framför Donald Trump. Det konstaterar CNN, med hänvisning till rapportering i flera av de konservativa nyhetsmedier som Murdoch äger.

10 november 2022, 10.13
Donald Trump, Rupert Murdoch, Ron DeSantis.

Fetterman-barnens klädpik mot Oz: Huvtröjor

När demokraten John Fetterman klev upp på scen i Pennsylvania för att fira sin valseger var han som vanligt klädd i huvtröja och shorts – en utstyrsel som den republikanske utmanaren Mehmet Oz kritiserat.

10 november 2022, 09.47
John Fetterman med familj.

Rekordmånga förslag om abort – rätten stärks

Bland det hundratal lagförslag som invånarna i USA:s delstater röstat om i mellanårsvalet handlar rekordmånga om aborter, skriver New York Times.

9 november 2022, 14.45
Kampanj för aborträttsförslaget i Kalifornien.