Sextimmarsdag med full lön – ”fantastiskt”
Biskopsgården i Göteborg har blivit världskänt för experimentet där 74 undersköterskorna i ett år ska jobba sextimmarsdagar med full lön. Försöket, som drevs igenom av det rödgröna blocket förra våren, drog i gång 2 februari. Den vänsterorienterade tidningen ETC har gjort ett reportage från Svartedalens äldreboende i Biskopsgården. Undersköterskan Kafiye Taspinar som jobbat där i drygt tio år beskriver efter en vecka de nya arbetstiderna som ”osannolikt bra”.
– Jag känner att jag orkar mer, både hemma och på jobbet. Vi gillar verkligen vårt arbete, men det är tungt både psykiskt och fysiskt, säger hennes kollega Kazal Shmohammad.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen