Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Sajten erbjöd streamade filmer.
Sajten erbjöd streamade filmer. (Vilhelm Stokstad/TT / TT NYHETSBYRÅN)
Stängningen av Swefilmer

Striden om Swefilmer tas upp i hovrätten

Av Jakob Rickardsson
Publicerad: 5 juni 2017
ANNONS

Filmstreamingstjänsten Swefilmer blir nu ett fall för hovrätten. I våras dömdes en 26-årig man till fängelse vid Varbergs tingsrätt till tre års fängelse för upphovsbrott och grov penningtvätt. Han dömdes även att betala tillbaka de 14 miljoner kronor i reklamintäkter som han ska ha tjänat på piratsajten.

Domen överklagas nu av både 26-åringen och Rättighetsalliansen, som företräder filmbranschen. Rättighetsalliansen vill att mannen, förutom återbetalningen, ska betala tio miljoner kronor i skadestånd till ett av de filmbolag som man företräder.

ANNONS
26-åringen beskrivs som hjärnan bakom piratsajten
Sveriges Radio
Oklart om vilkorligt dömd 23-åring kommer att överklaga
Sveriges Television
Streamingstjänsten stängdes 2015
TT
Annons
Dags för spa? 30% rabatt hos Elite Hotels — övernattning, Vana Spa-entré och frukost ingår, boka senast 16/11
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Stängningen av SwefilmerSwefilmerBrottFilmInternet

Skärpt straff mot mannen bakom Swefilmer

Hovrätten skärper straffet för den 27-årige man som pekats ut som huvudman för piratsajten Swefilmer. Han döms för brott mot upphovsrättslagen och för grovt penningtvättsbrott till fyra års fängelse, i stället för tre år som Varbergs tingsrätt tidigare dömt honom till, rapporterar TT.

28 mars 2018, 11.17

”Streaming gav hårdare straff än livesänd våldtäkt”

Den man som fick hårdast straff för den våldtäkt som sändes live på Facebook fick två år och fyra månaders fängelse. I den domen ingick rattfylleri och ringa narkotikabrott.

15 maj 2017, 21.42
Emanuel Karlsten.

Swefilmers huvudman döms till tre års fängelse

En 26-årig man som utpekats som huvudman för streamingsajten Swefilmer döms av Varbergs tingsrätt till tre års fängelse för brott mot upphovsrättslagen och grov penningtvätt. En 23-årig man i Kungsbacka får villkorlig dom och samhällstjänst för brott mot upphovsrättslagen.

15 maj 2017, 14.14
Arkivbild.