Svensk förlust i semifinalen – Hollands mål i 100:e släckte drömmen om final
Sverige förlorar VM-semifinalen med 0–1 sedan Nederländerna avgjort i den första förlängningshalvleken. Jackie Groenens mål i den 100:e minuten skickade Sverige till bronsmatch mot England på lördag.
Svenskorna var bättre i första och skapade en del lägen att ta ledningen medan Nederländerna inte fick i gång sitt spel. Bästa chansen fick Lina Hurtig i den 37:e minuten men då stod van Veenendaal i det nederländska målet för en fin fotparad.
I andra halvlek tog Nederländerna över mer och mer. Lagen fick varsin jättechans att ta ledningen. Tio minuter in i andra halvlek sköt Nilla Fischer i insidan av stolpen efter en hörna. Strax därefter nickade Vivianne Miedema i ribban. Repriserna visade att Hedvig Lindahl var på bollen med fingertopparna.
Matchen gick till förlängning och tio minuter in i första förlängningshalvleken kom avgörandet då Jackie Groenen sköt ett hårt pressat skott som smet in vid Hedvig Lindahls högra stolpe. Sverige försökte samla kraft för en kvittering men kom aldrig riktigt nära.
För Nederländerna väntar final mot USA på söndag.