Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Bild från en video där Johan Gustafsson visas upp
Bild från en video där Johan Gustafsson visas upp (TT NYHETSBYRÅN)
Frisläppandet av Johan Gustafsson

Svenske Johans kidnappare tar efter IS

Av Samuel Inghammar
Publicerad: 27 juni 2015
ANNONS

Bedömare menar att den terroristgrupp som kidnappat svenske Johan Gustafsson tagit efter Islamiska staten i den senaste videon, som troligen spelades in i april i år.
Precis som i IS videor framträder nämligen en maskerad engelsktalande islamist på filmen. Frågan är om det ska tolkas som ett närmande till IS, eller bara ett försök att ta efter organisationens framgångsrika propaganda, rapporterar nyhetsbyrån TT.
– De ser ut att behandlas väl fysiskt. Deras hy och deras ögon, och deras läppar som inte är spruckna, tyder på att de hålls inomhus, troligen i en hydda i någon liten utpost, säger Jeremy Keenan, brittisk professor i antropologi och expert på regionen, rapporterar TT.
Johan Gustafsson kidnappades 2011 i Mali, av al-Qaidas nordafrikanska gren.

ANNONS
I regionen är franskan dominerande andraspråk
TT
Videon var första livstecknet på lång tid
bakgrund · Sveriges Radio
Al-Qaida i Islamiska Maghreb är en radikal islamistisk milis
bakgrund · Wikipedia (sv)
karta
Annons
Planerar du en helg på hotell? Elite Hotels ger 30% rabatt på två nätter vid ankomst torsdag eller fredag
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Frisläppandet av Johan GustafssonMaliJohan GustafssonAqimAfrika

Johan Gustafsson: ”Hade hellre suttit fången ensam”

Svenske Johan Gustafsson som i nästan sex år var kidnappad och fånge i Mali berättar i en ny dokumentär om splittringen mellan honom och hans medfångar.

2 september 2019, 06.43
Johan Gustafsson.

Släpptes fri för ett år sedan: ”Har firat färdigt ”

För ett år sedan släpptes Johan Gustafsson från fångenskapen hos al-Qaidas nordafrikanska gren Aqim i Mali. Han hölls gisslan i 2 000 dagar, nästan 6 år. I en stor intervju med TT berättar Gustafsson om hur han stegvis återfår sitt gamla liv.

22 juni 2018, 15.40
Gustafsson med flickvännen Wen Zhang. Arkiv.

Johan Gustafsson får över en miljon i skadestånd

Johan Gustafsson som satt fängslad hos terrorgruppen al-Qaida i Mali i nästan sex år får ett skadestånd på 1,1 miljoner kronor från Brottsoffermyndigheten, skriver Aftonbladet.

21 juni 2018, 10.39
Johan Gustafsson efter frisläppandet sommaren 2017.

Medfångarna ville inte fly med kidnappade Johan

Johan Gustafssons medfångar ville inte fly från de al-Qaida-kidnappare som höll dem fångna i Malis öken. Det säger han i en ny P1-dokumentär.

22 september 2017, 09.04