Hem
Tony Gustavsson mitt i segerjublet (TT)

Svenske tränaren hyllas för USA:s segerrecept

USA:s assisterande tränare Tony Gustavsson bar strategiansvaret för lagets spel i fasta situationer. Och med tanke på att USA gjorde två mål på hörnor efter bara fem minuter i finalen är det kanske inte så konstigt att förbundskapten Jill Ellis var lyrisk efter matchen:
– Jag måste hylla min stab. Tony Gustavsson har tagit över ansvaret för fasta situationer. Vi hade bytt målvakt och tränare och Tony tog över fasta och… Han är briljant på det, säger Jill Ellis enligt Sportbladet.
Den amerikanska stjärnan Abby Wambach ville också hylla Ellis och Gustavsson:
– Jill som kom in och tog över laget som hon gjort. Tony som är hjärnan bakom våra fasta situationer. Deras taktiska beslut, hur de genomfört byten. Det är två stora anledningar till att vi nu är mästare, säger Abby Wambach, skriver Sportexpressen.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen