Hem
Lotta Schelin, Nilla Fischer , Pia Sundhage och Stina Blackstenius. (TT)

Sverige hyllar guldlaget: ”Det är sjukt bra gjort”

I går tog Sverige sitt andra guld i F19 på tre år. För Stina Blackstenius blev det både EM-guld och vinst i skytteligan – hon gjorde 20 av Sveriges 36 mål under EM:s kval och slutspel i Israel.
Nu hyllas hjältarna på hemmaplan.
– Det är sjukt bra gjort och väldigt stort att ta EM-guldet. Sett till matchen är det fullt rättvist, även om Spanien har mycket boll så skapar Sverige de bästa chanserna, säger Nilla Fischer till Expressen.
Även A-landslagets förbundskapten Pia Sundhage hyllar svenskorna.
– Det är jätteroligt att få se alla glädjescenerna, det är sådant där man drömmer om. Det är coolt, säger hon.
Lotta Schelin lyfter fram Blackstenius prestation.
– Hon har fantastiska kvaliteter och är bra på huvudet. Det finns stora förutsättningar för henne att gå långt. Jag tror inte att de dröjer så länge innan vi får se henne i A-landslaget.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen