Majoritet i riksdagen vill förbjuda polygama äktenskap En majoritet i riksdagen vill förbjuda utländskt godkända månggiften i Sverige. Från och med 1 juli kan det bli verklighet, rapporterar SR Ekot.
Utländska månggiften ska inte godkännas i SverigeRegeringen föreslår i en lagrådsremiss att månggiften som skett utomlands inte ska godkännas i Sverige, rapporterar SR Ekot. Enligt förslaget ska de nya reglerna börja gälla den första juli.
Riksdagen kräver skärpt lag mot utländska månggiftenEn majoritet i riksdagen, inklusive regeringspartierna, kräver en ännu hårdare lagstiftning mot utländska månggiften än vad regeringens utredare föreslagit.
KD: Ogiltigförklara alla månggiften i SverigeAtt månggiften som ingåtts utomlands framöver inte ska vara giltiga i Sverige enligt förslag från en ny utredning är ett välkommet besked, men inte tillräckligt. Det skriver två KD-politiker på GP:s debattsida.
De vill skapa rörelseglädje hos barn i utsatta områdenAllt fler barn rör på sig för lite. Ohälsan ökar samtidigt som fler dras in i kriminalitet. Praktikertjänst Rehab Flemingsberg har gett barn och unga möjlighet att träna även under sommarlovet. En insats för framtiden.
Utredning: Månggiften ska inte erkännas Regeringens utredare föreslår att utländska månggiften inte längre ska erkännas i Sverige, rapporterar Ekot.
Oklara regler kring månggifte och bidragSverige tillåter i vissa fall månggifte om äktenskapet ingåtts i ett land där det är lagligt. Men de svenska socialförsäkringssystemen är inte anpassade till äktenskap med fler parter än två, rapporterar DN. 24 februari 2019, 21:14
Rapport: 307 personer lever i månggiftesrelationer 307 personer som är folkbokförda i Sverige är registrerade i vad som bedöms som månggiftesrelationer. Det visar en ny rapport av Skatteverket.
Regeringen vill stoppa utländska månggiften Regeringen kommer att tillsätta en utredning för att se över hur man kan förbjuda utländska månggiften i Sverige. Det säger migrationsminister Heléne Fritzon (S) till Sveriges Radio Ekot. Förslaget grundar sig på en ny rapport som Skatteverket offentliggör i dag.