”2000-talet fick sin hittills största idrottsbragd”
”Leicester Fucking City har vunnit Premier League. Det har inte sjunkit in än för mig. Det kommer dröja innan det gör det”, skriver Sportbladets Kalle Karlsson efter Leicester Citys sanslösa ligaseger.
Enligt Sportexpressens Sebastian Mattsson rör det sig om 2000-talets hittills största idrottsbragd.
”Det här är alltså en klubb som låg SIST i tabellen i december 2015. Som inledde ligan som ett bottentippat lag lett av en man som fick sparken från GREKLANDS LANDSLAG efter att ha förlorat mot FÄRÖARNA. Det är komplett galenskap. Och så vinner de Premier League.”
Segerreceptet? De var en av de få lagen som faktiskt hittade en spelmodell som fungerade, skriver Mattsson.
”Med sina stabbiga men pålitliga mittbackar Robert Huth och Wes Morgan, den kompromisslösa mittfältsduon Danny Drinkwater och N'Golo Kanté, showmannen och esteten Riyad Mahrez, och längst fram, den moraliskt förkastlige, men ändå irriterande oemotståndliga Jamie Vardy.”