Politiker efter protesten: Springsteen är en mobbare
Bruce Springsteen valde att ställa in en konsert i North Carolina med anledning av att delstaten röstat igenom en ny lag som inskränker transpersoners rättigheter och gör det svårare för homosexuella att anmäla diskriminering.
Nu kallar kongressledamoten Mark Walker, som representerar delar av Greensboro i North Carolina, sångaren för en mobbare.
– Det är en besvikelse att han inte fullföljer sina åtaganden. Bruce är känd för att tillhöra radikalvänstern, och det har han all rätt att göra, men han tar till mobbningsmetoder. Det är som när en unge blir sur och säger ’det är min boll och nu går jag hem’, säger Walker enligt nyhetsbyrån AP.
Kongressledamoten säger till AP att han ser fram emot att delstaten snart besöks av Justin Bieber och Def Leppard.