Rysk advokat: Ett försök att utpressa Ikea
Under razzian mot Ikeas huvudkontor utanför Moskva söker polisen efter dokument från 1993 som handlar om hur möbeljätten fick tillgång till mark i området, enligt uppgifter i ryska medier, skriver GP.
En advokat knuten till Ikea i Ryssland säger enligt The Moscow Times att polisens tillslag är ett försök att utsätta Ikea för utpressning.
Ryska polisen uppges också anse att Ikeachefer har använt falska dokument för att i maskopi med en tjänsteman ha tillskansat sig 16 hektar mark till underpris, skriver GP med hänvisning till rysk statlig media.
– Vi har gjort allt rätt. Den här processen har pågått sedan 2012 och har varit uppe i flera rättsinstanser där vi har vunnit varje gång. Vi vet inte varför de drar upp det här igen, säger Josefin Thorell, talesperson för Ikeagruppen, till tidningen.