Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Ciro Immobile

Champions League 23/24

Mardröm för Bayern i CL – Lazio vann efter rött kort

Lazio lyckades skrälla i Champions Leagues åttondelsfinal mot de tyska giganterna Bayern München.

14 februari 2024, 23.18
Upamecano fick rött kort.

Fotbolls-EM 2024 • Röster om Blågult

Olsen hyllas i omgångens elva efter succépremiären

Efter Sveriges premiärmatch mot Spanien hyllades målvakten Robin Olsen från flera håll för sina starka räddningar.

16 juni 2021, 14.52
Björn Olsen.

Fotbolls-EM 2024 • Slutspelet i EM

Drömstart för Italien i EM – slog Turkiet med 3–0 i Rom

Italien gick på knock direkt i fotbolls-EM och körde över Turkiet med 3-0 i premiären hemma på Olympiastadion i Rom, som spelades inför 16 000 åskådare.

11 juni 2021, 22.51
Italienska spelarna jublar.

Fotbolls-VM • Kvalet till fotbolls-VM 2018

”Vi gynnas av press – det kanske inte Sverige gör”

Sent under torsdagskvällen landade Italiens landslag i Sverige. Vid en presskonferens konstaterade lagkaptenen Gianluigi Buffon att det egna laget spelar bättre ju högre förväntningarna är.

9 november 2017, 21.24
Förbundskapten Gian Piero Ventura och lagkaptenen Gianluigi Buffon

Fotbolls-VM • Kvalet till fotbolls-VM 2018

Ännu en italiensk anfallare tvekar om spel mot Sverige

Ännu en italiensk anfallare är tveksam till att spela i den första playoff-matchen mot Sverige på fredag. Under torsdagens träning klev Simone Zaza av med smärtor i knät, skriver TT. Sedan tidigare är det osäkert om anfallarna Andrea Belotti – som gjorde 26 mål för Torino förra säsongen – och Ciro Immobile kan spela.

9 november 2017, 17.37
Zaza. Arkiv.

Kvalet till fotbolls-VM 2018

Här är italienarna som ska krossa Sveriges VM-dröm

Italien har presenterat truppen som ska möta Sverige i kommande playoff om en plats i VM.

4 november 2017, 17.08
Jorginho.

Kvalet till fotbolls-VM 2018

Buffon höll nollan i sin 1 000:e seniormatch

Den italienska målvakten Gianluigi Buffon gjorde sin första seniormatch i november 1995 när han blott 17 år vaktade Parmas mål mot Milan. På fredagskvällen gjorde han sin 1 000:e seniormatch när Italien hemmaslog Albanien med 2–0 i VM-kvalet. De italienska målen gjordes av Daniele De Rossi och Ciro Immobile.

25 mars 2017, 00.05
Gianluigi Buffon tackar fansen efter matchen mot Albanien.

Kvalet till fotbolls-VM 2018

Italien nära fiasko – Island upp på andra plats

Island slog Turkiet hemma med 2–0 på söndagen och ligger nu tvåa i sin VM-kvalgrupp, på samma poäng som Kroatien. Båda målen kom inom loppet av två minuter i slutet av första halvlek. Hasse Backes Finland åkte på en ny tung förlust, 0–1 hemma mot just Kroatien.

10 oktober 2016, 06.36
Ciro Immobile firar mot Makedonien. Hasse Backe, arkivbild.