Dödssiffran stiger – 30 har dött efter branden
Både klubbägaren och myndigheterna beskylls för felaktigheter som kan ha orsakat branden på nattklubben Colectiv i Rumäniens huvudstad Bukarest i fredags kväll. På söndagen dog ytterligare tre personer av sina skador, vilket höjde den totala dödssiffran till 30.
Nära 200 människor skadades också i branden.
En ledare i tidningen Gandul anklagar myndigheterna för att inte ha skärpt säkerhetsföreskrifterna på barer och klubbar efter liknande dödliga händelser. Agerandet präglas av ”oansvarighet” och ”samvetslöshet”, enligt ledaren.
En representant för företaget som renoverat klubben, som saknade nödutgång, säger till kanalen DigiTV att ägaren struntat i säkerhetsåtgärder för att spara pengar och heller inte konsulterat räddningstjänsten före ombyggnationen. Dessutom har material med dåligt flamskydd använts i lokalen, vilket kan ha gjort att elden spreds så snabbt, uppger företagsrepresentanten.