Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Ekonomiska reaktioner

Valet 2026 • Ekonomiska reaktioner

Toppekonom om vallöftena: ”Blir en kraschlandning”

Partierna har strösslat med löften under valrörelsen men kommande regering kommer få svårt att få budgeten att gå ihop. Det säger SEB:s chefsekonom Jens Magnusson i en intervju med CNBC.

1 tim
Illustrationsbild: Valaffischer på rad inför valet 2026.

Valet 2026 • Ekonomiska reaktioner

Miljardären: Andersson är mest statsmannamässig

Samarbetet med Sverigedemokraterna har fått fastighetsmiljardären Roger Akelius att byta Moderaterna mot Centerpartiet. I en intervju med Svenska Dagbladet inför valet beskriver han dock Magdalena Andersson (S) som den mest statsmannamässiga.

1 tim
Roger Akelius.

Valet 2026 • Ekonomiska reaktioner

Eklund: Valrörelsen är över – dags att skifta fokus

Nu när valrörelsen är över behöver det politiska samtalet ändra karaktär och fokus flyttas från enskilda förslag till reformer. Det skriver ekonomen Klas Eklund på DN Debatt.

I går 23.34
Arkivbild: Klas Eklund, ekonom.

Valet 2026 • Ekonomiska reaktioner

Analyser: Ekonomin spretar – ta löftena med en nypa salt

Svensk ekonomi har blivit en stridsfråga inför valet, men bilden är inte entydig. SvD:s Johan Carlström konstaterar att arbetslösheten har ökat samtidigt som Sverige har en av EU:s högsta sysselsättningsgrader.

I går 14.06
Genrebild.