KD hann före med FP:s utspel: ”Sjutton också”
Folkpartiet är på söndag sist ut att stå i fokus under politikerveckan. Men redan i dag medverkade FP-ledaren Jan Björklund i P1 Morgon, och intervjun med Johar Bendjelloul tog avstamp i just detta.
– Det finns nästan bara nackdelar, de flesta har åkt hem på söndag. Å andra sidan kan man säga att ska man någon gång tala sist i Almedalen, så är det efter ett valår, säger Björklund.
Ett annat problem är att partier som är tidigare ute kan hinna före med utspel. Kristdemokraternas utspel om landsförräderilagar mot svenska IS-krigare hade FP också tänkt föreslå.
– Att flera partier är på samma fråga händer hela tiden. Just den dagen kände väl de inom partiet som lagt ner mycket jobb på det här ”sjutton också”, säger Björklund.
FP.s förslag går ut på att svenska medborgare som strider mot en styrka där Sverige deltar, som i Irak eller Syrien, ska kunna dömas.
– Har man uppehållstillstånd i Sverige så har man både rättigheter och skyldigheter. Att då delta i strid mot Sverige, antingen här eller någon annanstans så ska det givetvis betraktas som ett väldigt grovt brott.