Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Fugees

Domarna mot Fugees-rapparen

Pras Michél från Fugees döms till 14 års fängelse

Fugees-rapparen Prakazrel ”Pras” Michél döms till 14 års fängelse i USA för att ha fört över miljontals dollar i olagliga utländska bidrag till Barack Obamas återvalskampanj 2012. Det rapporterar AP.

21 november 2025, 08:38
Prakazrel “Pras” Michel och Lauryn Hill 2023.

Nöje & kultur

Missnöjet med Lauryn Hill: Lurades och var sen

Lauryn Hill anklagas för bedrägeri, kontraktsbrott – och för att vara kroniskt sen till spelningar. Det framgår av en stämningsansökan från rapparen – och Hills kollega i Fugees – Pras Michel, rapporterar flera medier.

2 oktober 2024, 07:53
Lauryn Hill, 30 juni 2024.

Nöje & kultur

Lauryn Hill ställer in turné – men kommer till Sverige

The Fugees och Lauryn Hill kommer som planerat till Sverige i oktober, rapporterar Kulturnytt. Beskedet kommer kort efter att världsstjärnan meddelat att hon ställer in sin amerikanska återföreningsturné som skulle ha börjat i veckan.

8 augusti 2024, 14:53
Lauryn Hill på scen i Los Angeles i slutet på juni i år.

Domarna mot Fugees-rapparen

Fugees-rapparen Pras Michél dömd för penningtvätt

Den före detta Fugees-rapparen Prakazrel ”Pras” Michel har gjort sig skyldig till bland annat penningtvätt och illegal lobbyverksamhet. Det slår en domstol i Washington fast, rapporterar flera medier. Michél ska bland annat ha fått mångmiljonbelopp för att hjälpa en malaysisk affärsman och den kinesiska regeringen att komma i kontakt med amerikanska politiker som Barack Obama och Donald Trump.

27 april 2023, 12:18
Prakazrel "Pras" Michel.