Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Garrett Roe

SHL 16/17

Linköping vann seriefinalen – Dif är nära slutspel

Växjö Lakers är årets seriesegrare i SHL. Det står klart trots att det återstår en omgång och trots att laget föll med 2–3 hemma mot Linköping på tisdagen. Smålänningarna gick fram till 2–0 genom mål av Linus Fröberg och Dennis Everberg. Men LHC reducerade, kvitterade och med 59 sekunder kvar avgjorde Garrett Roe.

7 mars 2017, 22.06
Arkivbild: LHC-jubel.

SHL 16/17

Åttonde raka förlusten för Rögle: ”Räcker inte till”

Storspelande målvakten Anders Lindbäck, tidigare NHL-spelare, räddade flera frilägen och kunde blivit hjälte för sitt Rögle. Ändå åkte laget på sin åttonde raka förlust efter 1–2 borta mot Linköping, skriver TT.

21 januari 2017, 21.54
Linköpings Niclas Lundgren (tv) i duell med Rögles Edwin Hedberg under lördagens match i Saab Arena i Linköping.

SHL 16/17

Roe vände Linköpings underläge – vann med 5–4

Linköping slog Djurgården med 5–4 efter att ha vänt ett 0–3-underläge till seger. Garrett Roe låg bakom vändningen och sköt två av målen. Precis som Djurgården, som åkte på femte raka förlusten, har Linköping varit en besvikelse i säsongsstarten. Det tippade topplaget har hamnat i botten, främst på grund av att laget inte tagit en enda trepoängare på hemmaplan.

21 oktober 2016, 22.46
Garrett Roe

SHL 15/16

Fick två matchstraff på 34 sekunder i svängig match

Linköping åkte på två matchstraff mot Rögle – på 34 sekunder. – Allt som kunde gå åt helvete gick väl åt helvete i den andra perioden, säger tränaren Dan Tangnes till C More om kvällens SHL-möte, enligt Sportbladet. Annars började det ljust för hemmalaget som gjorde 3–1 i power play i slutet av första perioden. Men på mindre än en period hade Rögle vänt till 3–6. Men Linköping bet i hop och med 2.50 kvar på klockan i tredje perioden kunde Garrett Roe sätta kvitteringen till 6–6. Det blev dock gästerna som avgjorde i förlängningen och därmed är Skånelaget nära att säkra ett nytt kontrakt i Svenska hockeyligan, skriver Radiosporten.

24 februari 2016, 22.31
Rögles Sebastian Wännström (22) uppvaktas efter 0–1-målet.