Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Janos Ader

Protesterna i Budapest

Tusentals demonstrerade mot ny ”slavlag” i Ungern

Tusentals demonstranter gick ut på Budapests gator på fredagskvällen i protest mot det som kommit att kallas en ”slavlag”. En ny reform gör att arbetsgivare kan kräva att anställda ska arbeta upp till 400 timmars övertid per år, en rejäl höjning från tidigare 250 timmar. Löneutbetalningarna för övertiden kan också skjutas upp så länge som tre år, skriver BBC.

22 december 2018, 11.25
Demonstranter i centrala Budapest.

Flyktingsituationen • EU-politiken

Ungern folkomröstar om flyktingar i höst

Ungern kommer att hålla en folkomröstning om landet ska acceptera EU:s flyktingkvoter eller inte. Det sa Ungerns president Janos Ader i ett uttalande i dag. Folkomröstningens hålls den 2 oktober i år och väljarna kommer att få svara på frågan: ”Vill du att den Europeiska Unionen ska kunna utföra en obligatorisk förflyttning och bosättning av människor till Ungern som inte är ungerska medborgare utan godkännande av Ungerns parlament”.

5 juli 2016, 11.13

Förintelsens minnesdag

Ungern erkänner brott under Förintelsen

I Ungern har president Janos Ader erkänt att landet samarbetade med nazisterna och sände nästan en halv miljon judar i döden. Ader gjorde uttalandet på söndagen efter att den amerikanske professorn och förintelseöverlevaren Randolph L Braham anklagat landet för historieförfalskning.

27 januari 2014, 06.24
Ungerns president Janos Ader