Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Jörgen Jönsson

SHL 25/26

Djurgårdens JVM-hjälte gav nya FBK-tränaren tung start

Färjestads tränarbyte fick inte någon omedelbar effekt. Knappt 24 timmar efter att Jörgen Jönsson ersattes av Christer Olsson fick Karlstadslaget chansen att vända lagets dystra trend, men det blev förlust hemma mot Djurgården.

10 januari, 18.14
Färjestads Radim Zohorna deppar.

SHL 25/26

Färjestad sparkar Jönsson: ”Resultatbaserad bransch”

Färjestad sparkar tränaren Jörgen Jönsson, meddelar klubben på sin hemsida. Karlstadslaget har fyra raka förluster och ligger sjua i tabellen, och sportdirektör Rickard Wallin säger att laget har potential att sikta högre än så.

9 januari, 22.21
Jörgen Jonsson.

SHL 24/25

Tränaren lämnar Färjestad efter slutspelsmissen

Färjestads tränare Tomas Mitell lämnar klubben efter tre säsonger som huvudtränare. Kvartsfinalförlusten mot Skellefteå blev hans sista insats i klubben.

1 april 2025, 15.00
Tomas Mitell.

SHL 24/25

Källor: Jörgen Jönsson blir huvudtränare i Färjestad

Jörgen Jönsson blir huvudtränare för Färjestad från och med nästa höst, erfar Sportexpressens vanligtvis välinformerade reporter Johan Svensson. Det uppges röra sig om ett långt kontrakt, möjligtvis fyra år.

9 december 2024, 07.43
Jörgen Jönsson den 23 november 2024.

SHL 21/22

Uppgifter: Jörgen Jönsson tar över Växjö efter Hallam

Det blir Jörgen Jönsson som ersätter Sam Hallam som tränare för SHL-klubben Växjö Lakers, uppger Sportexpressen. Enligt tidningens källor är parterna överens om ett längre avtal som börja gälla från och med nästa säsong.

11 januari 2022, 18.02
Jörgen Jönsson.

SHL 18/19

Örebro sparkar tränaren – Jörgen Jönsson förstärker

Krislaget Örebro sparkar sin tränare Niklas Sundblad, rapporterar Sportexpressen. Ny huvudtränare blir Niklas Eriksson, som varit assisterande i klubben. Vid sin sida kommer även Tre Kronor-legendaren Jörgen Jönsson att förstärka.

4 december 2018, 18.23
Jörgen Jönsson och Niklas Sundblad.

SHL 17/18

Jönsson lämnar Växjö: ”Fortsätter gärna i båset”

Växjö Lakers SM-finaler kommer att bli de sista matcherna i båset för lagets assisterande coach Jörgen Jönsson. Det skriver Sportbladet.

11 april 2018, 14.34
Jörgen Jönsson som assisterande tränare i Växjö Lakers bås.

Ishockey-VM 2016

Experten: Kanada är klara favoriter i kvarten

Inför VM-kvartsfinalen på torsdag ger inte experterna mycket för Sveriges chanser. – Kanada är klara favoriter i mina ögon. Sverige har klart en chans, men det svenska försvarsspelet måste vara bättre än vad det varit i dag, säger Radiosportens expert Jörgen Jönsson. Sportexpressens hockeykrönikör Magnus Nyström är inte heller optimistisk och frågar sig helt sonika: ”Varför bytte man inte ut Pär Mårts inför detta VM?”

17 maj 2016, 22.20
Jörgen Jönsson tror inte på Tre Kronor.

Ishockey-VM 2016

Analyser: Tre Kronor en underdog som kan bitas

Ryssland, tillsammans med Kanada och Finland är favoriter till VM-guldet i ishockey. Det är experterna överens om inför premiären i dag. Expressens Magnus Nyström kallar Tre Kronor för en underdog. ”Och denna underdog gläfser inte. Utan kan bitas. Hårt.” Aftonbladets Mats Wennerholm skriver att förbundskapten Per Mårts kommer till mästerskapet med en av sina på pappret svagaste VM-trupper någonsin. Men ett starkt lag på pappret är ingen garanti för framgång, påpekar han. På hemmaplan 2012 ställde Mårts upp med en mängd namnstarka NHL-stjärnor. Det laget slogs ut redan i kvartsfinalen mot Tjeckien.

6 maj 2016, 15.06
Förbundskapten Per Mårts

SHL 15/16

Jörgen Jönsson ny Växjötränare

Jörgen Jönsson blir ny assisterande tränare i Växjö Lakers. Jönssons nuvarande klubb Forshaga IF avslöjar nyheten på sin Facebooksida och den förre hockeystjärnan bekräftar för Expressen att han skrivit på ett tvåårskontrakt. – För mig är detta en jättechans och det ska bli jättespännande, säger han.

13 april 2016, 17.53
Jörgen Jönsson