Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Kerstin Brunnberg

Public service-utredningen

”Tidöpartierna hämmar utveckling av public service”

Tidöpartiernas proposition om framtiden för public service bryter mot en lång tradition av blocköverskridande överenskommelser. Det skapar oro för ökad politisk styrning och fortsatta nedskärningar, skriver fem tidigare mediechefer i en debattartikel i SvD.

13 juni 2025, 23.04
Kerstin Brunnberg och Jan Scherman.

Public service-utredningen

”Utred en sammanslagning av public service-bolagen”

Regeringens utredning som ska ligga till grund för public services uppdrag åren 2026 till 2033 vågar inte ta upp elefanten i rummet: huruvida SVT, SR och UR ska förbli separata bolag eller slås ihop, skriver fem tidigare mediechefer på DN Debatt.

11 januari 2024, 23.40
Illustrationsbild.

Public service-utredningen

Tidigare chefer för SR och SVT: Blir svår utredning

Tidigare KD-ledaren Göran Hägglund får en mycket svår uppgift när han ska leda den statliga public service-utredning som regeringen nyligen tillsatt, skriver representanter från den nybildade föreningen Oberoende Public service i en debattartikel på DN:s kultursida.

5 april 2023, 11.53
Brunnberg och Jutterström

Public service-utredningen

De tillsätter skuggutredning för stärkt public service

TV4:s före detta vd Jan Sherman, Sveriges Radios tidigare vd Kerstin Brunnberg, SVT:s tidigare vd Christina Jutterström samt SVT:s tidigare ordförande Allan Larsson utgör kärnan i en grupp som ska genomgöra en skuggutredning om public service framtid.

7 mars 2023, 12.23
Kerstin Brunnberg, Jan Scherman och Christina Jutterström.

Fängslade Dawit Isaak

Publicister: Sverige måste göra mer för att frige Isaak

Sverige borde i grunden ompröva sin politik för att få journalisten Dawit Isaak frigiven från sitt fångenskap i Eritrea. Det skriver 15 publicister i ett upprop på Dagens Nyheters kultursida – 20 år efter att Isaak fängslades.

22 september 2021, 09.07
Robert Aschberg, Karin Pettersson, Kerstin Brunnberg, Thomas Mattsson (små bilder), Dawit Isaak (stor bild)

Hoten mot medierna

Stiftelsen Grävfonden: ”Risk att lögn blir sanning”

Flera ledande företrädare för stiftelsen Grävfonden skriver på DN Debatt att behovet av granskande journalistik är mycket stort i dagsläget.

9 september 2021, 20.53
Illustrationsbild.

Protesterna mot utbyggnaden av Gröna Lund

”Djurgårdens miljö hotas av Gröna Lunds byggplaner”

Den unika platsen som Djurgården i Stockholm är hotad av planerna på att bygga ut nöjesfältet Gröna Lund, skriver flera debattörer på SvD Debatt.

17 december 2018, 05.30
Djurgården i Stockholm.

#metoo-uppropet

Anne Ramberg: ”#metoo är ett journalistiskt haveri”

Anne Ramberg, generalsekreterare för Advokatsamfundet, går till hårt angrepp mot medierapporteringen kring #metoo i SVT:s program ”Fönster mot medievärlden”.

1 juni 2018, 18.06
Anne Ramberg.

Nöje & kultur

Brunnberg: ”Kulturtant är ett hedersbegrepp”

Journalisten Kerstin Brunnberg som nyligen tillrätt som musiechef för Arkitektur- och Designcentrum hyllar kulturtanten. – De är människor som upprätthåller bildningen i samhället och betalar för sig. De sitter inte och laddar ner, utan använder biblioteken, säger Brunnberg i en intervju med SVT:s Kulturnyheter. Hon pekar ut Marie Louise Ekman, Ulrika Holmgaard och Ann-Sofie Noring som kulturkvinnor med makt och möjlighet att förändra och hoppas att kulturtantens inflytande ska växa. – Hur har alla farbröder använt sin makt och sitt inflytande för att förändra konsten, frågetecken, frågetecken?

25 april 2015, 08.07
Kerstin Brunnberg.