Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Kerstin Hessius

Coronaviruset • Publikens återkomst

Scherman: Varför kommer Jonas Gardell undan?

Varför kommer Jonas Gardell undan med att kräva ett stoppdatum för när coronarestriktionerna ska lyftas när Kerstin Hessius, vd för tredje AP-fonden, blev utskälld och förpassad ut ut debatten när hon föreslog samma sak i våras? Det frågar sig journalisten Jan Scherman i en debattartikel på sajten News55.

1 oktober 2020, 14.33
Jan Scherman.

Coronaviruset • Smittan i Sverige

Giesecke var konsult åt AP3 – debatterade mot vd:n

Den tidigare statsepidemiologen Johan Giesecke mötte Tredje AP-fondens vd Kerstin Hessius i en debatt i SVT:s Agenda i mars. Samtidigt hade han ett konsultuppdrag för pensionsfonden, vilket inte redovisades i programmet, skriver DN.

29 maj 2020, 17.30
Tredje AP-fondens vd Kerstin Hessius och Johan Giesecke

Coronaviruset • Röster om beskedet

Läkare: Riskabelt att sätta slutdatum för åtgärder

Oavsett hur coronakrisen hanteras kommer den att orsaka stora förluster både vad gäller liv, hälsa och ekonomi – och ingen kan ännu helt överblicka konsekvenserna, skriver två överläkare på SvD:s debattsida.

27 mars 2020, 21.15
Sjukvårdstält under uppbyggnad i Malmö.

Coronaviruset • Röster om beskedet

KI-toppen: Djup lågkonjunktur väntar Sverige

Coronautbrottet stryper såväl utbud som efterfrågan och skickar ner Sverige i en lågkonjunktur, menar KI:s prognoschef Ylva Hedén Westerdahl enligt DI.

21 mars 2020, 21.01
KI:s prognoschef Ylva Hedén Westerdahl. Arkivbild.

Coronaviruset • Röster om beskedet

”En hel generation håller på att förlora sin framtid”

Man måste förstå allvaret i den ekonomiska situationen vi hamnat i i svallvågorna efter coronaviruset. Det säger tredje AP-fondens vd Kerstin Hessius i SVT:s Aktuellt. I praktiken står hjulen helt stilla och arbetslösheten stiger för varje sekund, menar hon.

19 mars 2020, 22.42
Arkivbild: Kerstin Hessius, vd för tredje AP-fonden, var tidigare vice riksbankschef.

#metoo-uppropet

Efter #metoo: AP-fonden ställer krav på börsbolagen

I spåren av me too-rörelsen har Tredje AP-fonden uppmanat över 100 börsbolag att granska sina rutiner och se till att minska risken för övergrepp och sexuella trakasserier. Det skriver SvD Näringsliv som tagit del av ett brev som fondens vd Kerstin Hessius skickat ut.

22 april 2018, 20.27
Tredje AP-fondens vd Kerstin Hessius. Arkivbilder.

Jämställdheten i näringslivet

Löwengrip och Hessius mäktigast i årlig rankning

Kerstin Hessius, vd för Tredje AP-fonden, och Isabella Löwengrip, entreprenör, är Sveriges mäktigaste kvinnor inom näringslivet, enligt Veckans Affärers årliga rankning. Listan är indelad i sju underkategorier.

8 mars 2018, 06.46

Slutet på lättnaderna

AP3-chefen: Räntehöjning kan bli kapitalförstöring

Att centralbanker nu signalerar att de kan vara på väg att strama åt penningpolitiken och frångå de senaste årens stimulanser oroar AP-fonderna, enligt SvD Näringsliv. Så väl Tredje som Fjärde AP-fondens vd:ar beskriver åtgergången från lättnaderna som ett riskmoment.

10 juli 2017, 10.58

Svenska inflationen

”Svensk penningpolitik är inte längre trovärdig”

Tidigare vice riksbankschefen och vd:n för Tredje AP-fonden Kerstin Hessius anser att Riksbankens penningpolitik inte är trovärdig längre. – Det största problemet är att prisstabilitetsmålet tolkas på ett ålderdomligt sätt, genom att nagla fast det på ett vanligt prisindex. Vi lever i en globaliserad ekonomi och Riksbanken kan inte isolerat få upp inflationen i Sverige, säger hon i en intervju med Dagens Industri. Tidningen har också frågat en rad näringslivsprofiler om vad man anser om Riksbankens minusränta. Där svarar bland andra Sven Hagströmer, storägare i Ceres: – Det är ett helt sjukt system. Man subventionerar konsumtion med lånade pengar på bekostnad av dem som sparar. Och Investors vd Johan Forssell svarar: – Det blir en snedvridning som kan leda till allvarliga konsekvenser. Om kapital inte kostar pengar kan det bygga upp bubblor.

10 maj 2016, 23.31
Arkiv Kerstin Hessius.

AP-fondernas innehav

Läkare: ”Oetiskt tjäna pengar på andras sjukdomar”

Läkare som Dagen Industri intervjuat ställer sig väldigt tveksamma till att AP-fonderna investerat i tobaksbolag. Ola Brodin, överläkare vid Karolinska universitetssjukhuset och ordförande för Svenska Lungcancerstudiegruppens insamlingsstiftelse, menar att det framförallt är två orsaker som gör att det är problematiskt. – Dels är det oetiskt att tjäna pengar på andra människors sjukdomar. Dels är det en dålig ekonomisk affär på sikt. Konsumtionen av tobak kommer med tiden att minska, säger han.

11 mars 2016, 01.38