Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Max Salminen

Spelen i Tokyo

Salminen nia i finnjolle – OS-grenen som försvinner

Den svenska seglaren Max Salminen slutade på nionde plats i finnjolle. Britten Giles Smith blev olympisk mästare.

3 augusti 2021, 08.55
 Max Salminen

Sommar-OS • Spelen i Tokyo

Salminen och Algotsson Ostholt bar svenska fanan

Efter en lång väntan och stor osäkerhet inleddes slutligen OS i Tokyo. Klockan 13 började den officiella invigningen av sommarspelen.

23 juli 2021, 16.51
Ryttaren Sara Algotsson Ostholt och seglaren Max Salminen.

Spelen i Tokyo

Klart: De bär svenska flaggan på OS-invigningen

Fälttävlansryttaren Sara Algotsson Ostholt och seglaren Max Salminen har utsetts till Sveriges fanbärare på OS-invigningen på fredag.

21 juli 2021, 05.26
Sara Algotsson Ostholt och Max Salminen.

Sommar-OS • Spelen i Rio

Salminen och Olsson sexor

Max Salminen hade en viss bronschans i finnjolle. Men till skillnad mot London-OS, där det blev guld för Salminen i par med Fredrik Lööf i starbåt, så får han denna gång vända hem tomhänt. I medaljracet inledde han visserligen starkt men slutade åtta och blev sexa totalt. I damernas kamp i laser radial var det stenhårt i täten på sista länsen. Brittiskan Alison Young vann racet före australiskan Ashley Stoddard och Josefin Olsson slutade trea. Olsson slutade sexa totalt efter som bäst två tredjeplatser i de elva seglingarna.

16 augusti 2016, 21.33
Josefin Olsson försöker trösta Max Salminen.

Sommar-OS • Spelen i Rio

Salminen på bronsjakt i finnjolle

Det går bättre och bättre dag för dag för Max Salminen. Finnjolleseglaren avslutade grundseglandet i Marina de Glória så pass bra att han har medaljläge inför finalracet på tisdag. – Det är kul att segla och det är kul att segla bra. Det här är drömmen, säger Salminen.

15 augusti 2016, 00.16

Sommar-OS • Spelen i Rio

Salminen OS-klar: ”Svårt ha annat mål än guld”

Seglaren Max Salminen är en av de fyra svenska idrottare som på onsdagen blivit uttagna till OS i Rio av Sveriges olympiska kommitté. I London 2012 tog han Sveriges enda OS-guld tillsammans med Fredrik Lööf i starbåt. Duon splittrades efter succén och Salminen inledde en satsning i finnjolle. – Jag har fått allt att stämma på sista tiden, säger Salminen. Brottarna Johanna Mattsson och Jenny Fransson är också klara för OS liksom Martin Pacek i judo.

16 december 2015, 21.24