Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Nathalie Kosciusko-Morizet

Franska valet • Franska parlamentsvalet 2017

Borgmästare gripen för överfall på republikan

En 55-årig borgmästare har gripits efter att ha överfallit en republikansk politiker i Paris i torsdags. Nathalie Kosciusko-Morizet pratade med väljare inför söndagens val när Vincent Debraize, borgmästare i Champignolles, förolämpade henne och körde upp en bunt flygblad i hennes ansikte så att hon föll omkull. Det säger Kosciusko-Morizets advokat till AFP.

17 juni 2017, 21.54
Nathalie Kosciusko-Morizet tas

Franska lokalvalen

Parisarna till urnorna för att välja ny borgmästare

I dag väljer invånarna i Frankrikes huvudstad Paris en ny borgmästare. Oavsett vem som vinner så får världsstaden med största sannolikhet sin första kvinnliga ledare. De två huvudkandidaterna är socialistpartiets Anne Hidalgo och konservativa Nathalie Kosciusko-Morizet. Vem av dem det än blir hoppas parisarna på en energiinjektion efter 13 års styre av nuvarande borgmästaren Bertrand Delanoë.

23 mars 2014, 13.54
Anne Hidalgo (vänster) och  Nathalie Kosciusko-Morizet (höger)

Franska lokalvalen

Först borgmästare i Paris och sedan hela Frankrike?

Nästa år går invånarna Paris till urnorna för att välja borgmästare. Hetaste kandidaten är högerns Nathalie Kosciusko-Morizet, NKM kallad. De flesta är överens om att hon sedan har presidentposten i sikte. Att Paris får sin första kvinnliga borgmästare någonsin är helt klart, eftersom NKM:s enda konkurrent är vänsterns Anne Hidalgo.

23 juli 2013, 10.27