Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Talita

Mäns våld mot kvinnor

Alkoholförbud stoppar skyddade kvinnoboenden

Inspektionen för vård och omsorg (Ivo) nekar den ideella föreningen Talita tillstånd att fortsätta driva två av sina skyddade boenden för utsatta kvinnor. Skälet är att boendena har alkoholförbud, vilket IOGT-tidningen Accent var först att rapportera.

14 oktober 2025, 17:42
Illustrationsbild.

Onlyfans-debatten

Organisation: ”Går inte att köpa samtycke till sex”

I dag väntas en enig riksdag klubba igenom förslaget om att göra det olagligt att betala någon för att ha sex eller onanera framför kameran. Lagen välkomnas av organisationen Talita som hjälper kvinnor ut ur prostitution.

20 maj 2025, 10:44
Meghan Donevan

Svenska sexhandeln

Talita: Staten tjänar pengar på prostitution

Staten jagar utsatta kvinnor på pengar som man vet kommer från olagliga sexköp. Det skriver grundarna för organisationen Talita, som hjälper kvinnor ur prostitution och människohandel, på SvD Debatt.

24 november 2023, 21:04
Illustrationsbild.

Svenska sexhandeln

Högt tryck på skyddade boenden efter tillslag

Flera skyddade boenden är fullbelagda efter polisens tillslag mot flera bordellverksamheter, skriver TT.

1 november 2020, 09:46
Skatteskrapan, där ett av de senaste stora tillslagen gjordes.