Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Ystads IF

Handbollssäsongen

Kim Andersson blir ny huvudtränare i Ystads IF

Klubbikonen Kim Andersson blir ny huvudtränare för handbollslaget Ystads IF, rapporterar flera medier.

20 januari, 12.42
Kim Andersson.

Handbollssäsongen

Sävehof svenska mästare i handboll – besegrade Ystad

Sävehof är svenska mästare i handboll för åttonde gången.

28 maj 2024, 19.41
Sävehofs spelare jublar i guldhattar.

SM-finalerna i handboll

Skövde överklagar snöpliga förlusten i SM-finalen

IFK Skövde, som förlorade SM-finalen i handboll med minsta möjliga marginal mot Ystads IF, överklagar förlusten. Det rapporterar Skaraborgs Allehanda.

28 maj 2022, 12.05
 Deppigt i Skövde-lägret efter förlusten.

SM-finalerna i handboll

Ystad tar första SM-guldet på 30 år – efter rysare

Ystads IF:s herrar är svenska mästare i handboll för första gången på 30 år. Guldet säkrades på hemmaplan inför fullsatta läktare i och med att Julius Lindskog satte avgörande 47–46 mot Skövde.

27 maj 2022, 21.52
Ystads Kim Andersson

Handbolls-EM 2016

Lindgren missnöjd med tajmingen: ”Inte lämpligt”

I går förlorade Sverige mot Tyskland i andra matchen i handbolls-EM. I dag står det klart att stjärnskottet Lukas Nilsson skriver på för en tysk klubb. Den svenske förbundskaptenen Ola Lindgren tycker inte att tidpunkten är lämplig, mitt under rådande EM-spel. – Man kan väl få ha fokus på det, det finns väl tid efter. Vi vill ju inte ha en presskonferens för att Lukas är klar för Kiel nu, utan vi vill ha fokus på det vi ska göra, säger han till TT. – Samtidigt har han visat en enorm mognad både på banan och utanför banan så jag hoppas att det inte ska vara några problem att hantera det.

19 januari 2016, 17.09
Lukas Nilsson och Ola Lindgren.