Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Dödsmisshandeln i Vilhelmina

Tre anhållna misstänkta för mord på 56-åring

Av Oscar Nelson
Publicerad: 22 nov. 2014
ANNONS

Tre personer har anhållits misstänkta för inblandning i mordet på en 56-årig man utanför Vilhelmina. Det rapporterar P4 Västerbotten. Polisen vill inte uppge ålder och kön på de misstänkta gärningsmännen.
– Under helgen fortsätter vi att jobba i full fart med det här. Den tekniska undersökningen kommer att fortsätta och vi kommer att fortsätta hålla förhör med de misstänkta, säger Malin Axroth, informatör vid polisen i Västerbotten.

ANNONS
De tre personerna är skäligen misstänkta för mordet
Sveriges Radio
Skäligen är den lägre misstankegraden
TT
Annons
Planerar ni höstlov på hotell? Elite Hotels ger upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Dödsmisshandeln i VilhelminaBrottVästerbottens län

Deltog i dödsmisshandel – får 2,5 års fängelse

Det medelålders paret i Vilhelmina kommun misshandlades brutalt två nätter i rad av flera män. De knuffade kvinnan ur sin rullstol – sedan våldtogs hon. Hennes sambo dog av sina skador tidigt på morgonen den 21 november förra året. Åklagaren har yrkat på livstids fängelse för mord för de tre åtalade. Men nu döms en 56-årig man för medhjälp till grov misshandel, hemfridsbrott och grov misshandel till fängelse i 2,5 år, uppger P4 Västerbotten. Rättegången mot de medåtalade ska tas om, eftersom det kommit in ny bevisning.

1 juli 2015, 14.38

Tre begärs häktade för mord och våldtäkt

Tre mordmisstänkta män från Vilhelminatrakten har begärts häktade, uppger Lycksele tingsrätt. Misstankarna mot de tre har stärkts och de är nu på sannolika skäl misstänkta för mord, misshandel och grov våldtäkt.

25 november 2014, 12.05