Trots krisen – Stampenägare plockade ut kvarts miljard
Tidningskoncernen Stampen anklagas för att de senaste åren ha ”förköpt sig” på svenska medieföretag. Strategin för att bli en storspelare på mediemarknaden orsakade en kris för koncernen med sparpaket och uppsägningar som följd. Men enligt SVT:s program Uppdrag Granskning har ändå omfattande aktieutdelningar skett.
UG:s genomgång visar att Stampen mellan åren 2005-2013 beslutat om aktieutdelningar på drygt en kvarts miljard kronor.
– Men om vi inte har aktieutdelningar så lär vi inte få behålla de ägare som finns och inte heller locka några nya, säger Peter Hjörne, representant för ägarna, till SVT.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen