Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Översvämmad bondgård i Abbotsford.
Översvämmad bondgård i Abbotsford. (Darryl Dyck / TT NYHETSBYRÅN)
Skyfallen i Kanada

Tusentals djur har dött på översvämmade bondgårdar

Av Staffan Dickson
Publicerad: 18 nov. 2021
ANNONS

Tusentals djur har dött på bondgårdar efter de senaste dagarnas skyfall i sydvästra Kanada, skriver The Guardian. Hårdast drabbad är kommunen Abbotsford, som har mer än 1 200 bondgårdar.

Myndigheterna har utfärdat en evakueringsorder för boende på Sumas-prärien i Abbotsford, men många lantbrukare vägrar att hörsamma den eftersom de försöker rädda sina djur.

– Om du fortfarande befinner dig på Sumas-prärien måste du åka därifrån. Jag vet att det är svårt för lantbrukare att lämna sina boskap, men människoliv är viktigare för mig än boskap och kycklingar, säger Abbotsfords borgmästare Henry Braun.

ANNONS
British Columbias jordbruksminister: Hundratals översvämmade bondgårdar
www.theguardian.com
Kanada utlyser nödläge
CNBC
Militären evakuerade 300 personer från en motorväg med helikoptrar
Washington Post
Forskare: Extremvädren kan tillskrivas klimatförändringarna
TT
Justin Trudeau: ”Historiska och fruktansvärda översvämningar”
AFP
Cows rescued by jet ski after flooding in Canada #shorts
Annons
Planerar du en helg på hotell? Elite Hotels ger 30% rabatt på två nätter vid ankomst torsdag eller fredag
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Skyfallen i KanadaKanadaNordamerika Djur & natur

Flera hundra militärer kan skickas till drabbad provins

Tusentals personer har tvingats lämna sina hem i den kanadensiska provinsen British Columbia till följd av de kraftiga skyfall som lett till översvämningar på många håll, rapporterar CBC.

18 november 2021, 18.14
Abbotsford, den hårdast drabbade kommunen/Justin Trudeau.

Kanada utlyser nödläge – dödssiffran väntas stiga

Kanada har utlyst nödläge i provinsen British Columbia i 14 dagar efter skyfallen som lett till stora översvämningar och jordskred, rapporterar flera medier.

18 november 2021, 05.49
Hus i British Columbia

Desperat kamp för att rädda kor undan översvämningar

Den kanadensiska regeringen har beslutat att skicka militären för att hjälpa till med evakuering i områden som drabbats av översvämningar och jordskred till följd av kraftiga skyfall i landets sydvästra delar. Det rapporterar AFP.

17 november 2021, 23.53