Hem
Illustrationsbild. (TT)

TV4-profilen beskrivs i kvinnans telefonbok

Den prostituerade kvinna som en TV4-profil misstänks ha köpt sex av hade olika beskrivningar av sina kunder i sin telefonbok, rapporterar Expressen.

Två av dem beskrivs som ”trevlig utländsk man gift vill köpa kattunge” och ”snabbis bor i Handen”. TV4-profilen beskrivs som ”trevlig lite knubbig svensk man (ålder) knullade länge”.

– Det brukar jag verkligen inte skriva om jag inte har träffat dem, säger kvinnan till polisen.

Den misstänkte mannen frågade inför mötet om kvinnan kunde ha tights på sig. Själv hävdar han att det var för att försäkra sig om att kvinnan var påklädd när han kom dit för det journalistiska uppdrag han hävdar var syftet.

Åklagaren ställer sig frågande till förklaringen eftersom önskemålet var så specifikt.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen