Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(Kin Cheung/AP)
Stormen Utor

Tyfonen Utor på väg mot Kina och Hongkong

Av Matilda Wiman
Publicerad: 14 aug. 2013. Uppdaterad: 14 aug. 2013
ANNONS

Tyfonen Utor dödade sex människor i Filippinerna och gjorde 30 000 familjer hemlösa. Nu närmar den sig Hongkong och Kinas södra kust. I Hongkong ställdes flyg- och båttrafik in och börsen höll stängt under morgonen.

ANNONS
Tio meter höga vågor
TT
Kina förbereder sig för Utor
TV · BBC
Skolor stängde när Utor passerade Hong Kong
South China Morning Post
Filippinska räddningsarbetare söker igenom drabbade städer
South China Morning Post
Annons
Förläng helgen på hotell — bo från torsdag eller fredag hos Elite Hotels och få 30% rabatt vid minst två nätter
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Stormen UtorKinaVäderFilippinernaHongkong

En halv miljon flyr översvämningar

Över en halv miljon människor har tvingats lämna sina hem på grund av omfattande översvämningar i Kina de senaste dagarna. Översvämningarna beskrivs som de "värsta på årtionden" och har krävt minst 74 liv.(TT)

19 augusti 2013, 07.34

Tyfonen passerade utan förödelse

Hongkong klarade sig relativt oskatt undan Utor som i dag drog förbi miljonstaden. Ett fraktfartyg kapsejsade men samtliga i besättningen kunde föras i säkerhet. Inga personer uppges ha dött. Tyfonen har nedgraderats i styrka när den nu fortsätter mot fastlandet och Guangdong-provinsen.

14 augusti 2013, 15.35
Honkongs skyline på onsdagen.

158 000 evakueras inför Utor

Över hundra tusen människor, de flesta av dem äldre, i södra Kina har flyttats inför det att den fruktade tyfonen Utor väntas slå till. Lokalbefolkningen uppmanas hålla sig inomhus.

14 augusti 2013, 12.19