Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Tova Hellberg,Hugo Petterssson och Louise Danielsson på Silent Disco på Stockholm Pride. Silent Disco går till så att besökarna istället för genom högtalarsystem får musiken genom trådlösa hörlurar. Var och en kan välja den ljudnivå som passar en bäst.
Tova Hellberg,Hugo Petterssson och Louise Danielsson på Silent Disco på Stockholm Pride. Silent Disco går till så att besökarna istället för genom högtalarsystem får musiken genom trådlösa hörlurar. Var och en kan välja den ljudnivå som passar en bäst. (Robin Haldert/SCANPIX)
Pridefestivalerna 2013

Tyst fest öppnade Pridefestivalen

Av Thomas Eriksson
Publicerad: 30 juli 2013
ANNONS

Pridefestivalens invigningsgala har inte varit, men festivalen har ändå dragit i gång med föreläsningar och workshops. Och festivalveckan i Stockholm smyginvigdes i dag med ett silent disco. Inte helt tyst dock. (TT)

ANNONS
”Jag har längtat hela året”
TT
Det händer under Pridefestivalen
www.stockholmpride.org
Kolumn: Skepsis mot nya Prideparken
Svenska Dagbladet  · Ofta betalvägg
Annons
Dags för spa? 30% rabatt hos Elite Hotels — övernattning, Vana Spa-entré och frukost ingår, boka senast 16/11
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Pridefestivalerna 2013

Moderat hotar anmäla prideflaggning

Rolf B Bertilson, moderat kommunpolitiker från Södertälje, vill polisanmäla en ungdomsgrupp som hissade regnbågsflaggan vid kommunhuset i samband med Pride. Tilltaget bryter mot kommunens flaggpolicy anser han och säger till lt.se att han tycker att Prideveckan är en eländig tillställning.

5 augusti 2013, 21.07

Pridepoliser möttes av protester

Mindre tumult uppstod i Prideparaden när flera ungdomar satte sig i vägen för poliser som deltog iklädda uniform. Towe Hägg på Stockholmspolisen säger till Aftonbladet att de protesterade mot polisens arbete. Trots att tjänstgörande polis kom till platsen vägrade de flytta på sig. En greps och flera avlägsnades.

3 augusti 2013, 20.35

Kärleken tågade genom Stockholms gator

Minst 50 000 människor och 115 ekipage deltog i årets Prideparad i Stockholm. Temat för årets parad var familjen och med i tåget fanns bland andra föräldrar till ryska hbtq-personer. Peter Rimsby, ordförande i Stockholm Pride, säger till TT att senaste tidens rapportering om situationen i Ryssland gjort att fler engagerat sig.

3 augusti 2013, 19.05

”HBTQ-kampen måste föras vidare utomlands”

Vi i Sverige har kommit långt i vår kamp för HBTQ-personers lika rätt, därför är det dags att vi tar kampen vidare till Ryssland och Afrika, skriver Peter Rimsby, ordförande för Stockholm Pride på lördagens DN Debatt.

3 augusti 2013, 06.28