Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Martin Schibbye och Johan Persson.
Martin Schibbye och Johan Persson. (Lars Pehrson / SvD / SCANPIX)
Fängslade journalisterna

Unika bilder om övergrepp i Etiopien

Av Johanna Hellsten
Publicerad: 14 okt. 2013
ANNONS

I kväll visas dokumentären "Diktaturens fångar" i SVT.
Den ska visa hur Etiopiska regimen riggade bevis mot journalisterna Johan Persson och Martin Schibbye. Bildmaterialet är helt nytt och kommer från den avhoppade presidentrådgivaren Abdulahi Hussein.

ANNONS
Unikt hemligt material som smugglats ut ur landet
Dagens Nyheter
Producenten om de nya bevisen
radio · Sveriges Radio
Annons
Planerar du en helg på hotell? Elite Hotels ger 30% rabatt på två nätter vid ankomst torsdag eller fredag
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Fängslade journalisternaMartin SchibbyeEtiopienJohan Persson (fotograf)

Skarsgård och Varela i film om fängslade journalister

Här är Gustaf Skarsgård och Matias Varela i rollerna som journalisterna Martin Schibbye och Johan Persson, som satt fängslade i Etiopien i 438 dagar.

29 juni 2018, 14.34
Gustaf Skarsgård och Matias Varela i rollerna som Martin Schibbye och Johan Persson.

Peter Birro skriver filmmanus till ”438 dagar”

Peter Birro kommer skriva filmmanuset till Johan Persson och Martin Shibbyes bok om fängelsetiden i Etiopien, ”438 dagar”. – Det var ett krav från min och Johans sida, säger Martin Schibbye till TT.

18 mars 2014, 12.29

Schibbye och Persson hade flest Sommar-lyssnare

Nu står det klart vilka sommarpratare som fick flest lyssnare i direksändning. På delad förstaplats hamnade journalisterna Martin Schibbye och Johan Persson tillsammans med kocken Tareq Taylor. Det program som delades mest i sociala medier var den nyligen avlidne journalisten och musikern Kristian Gidlunds.

25 september 2013, 10.21