Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Arkivbild. Polisinsats i Fittja.
Arkivbild. Polisinsats i Fittja. (Henrik Montgomery/TT)
Våldsvågen i Stockholm

Uppgift: 300 gängkriminella satt häktade i februari

Av Ebba Örn
Publicerad: 19 mars 2023
ANNONS

Över 300 personer med kopplingar till gängmiljön i Stockholmsområdet satt häktade i slutet av februari, enligt Aftonbladets uppgifter.

Sedan Stockholmspolisen i slutet av förra året fick ökade resurser inom ramen för den särskilda händelsen ”Frank” har man även tagit ett 50-tal pistoler och ett 20-tal automatkarbiner i beslag, skriver tidningen.

Tidigare i veckan sa Niclas Andersson, operationsledare vid polisens avdelning för särskilda utredningar, till SvD att det inte finns tecken på att våldsspiralen i Stockholm är på väg att brytas.

– Hade vi inte vidtagit vissa åtgärder som att flytta på personer som har en hotbild mot sig, då hade det tyvärr kunnat varit ännu värre.

ANNONS
Aftonbladet har kartlagt konflikterna som driver våldet
Aftonbladet
För tillfället sitter 71 personer häktade för grova våldsbrott sedan våldsvågens start i december 2022 (14 mars)
Svenska Dagbladet  · Ofta betalvägg
Uppgifter: Kriminellas släktingar flyr utomlands – efter morden på anhöriga (12 mars)
Svenska Dagbladet  · Ofta betalvägg
Polis: Ex-kriminella anser att gränser har passerats (11 mars)
Göteborgs-Posten  · Ofta betalvägg
Annons
Planerar ni höstlov på hotell? Elite Hotels ger upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Våldsvågen i StockholmStockholms länBrott

Hovrätten fastställer dom mot Ibou Badjie – beordrade barn att mörda

Hovrätten fastställer straffet för 21-årige Ibou "Louise Gucci" Badjie. Gängledaren får 18 års fängelse för att ha beordrat barn att mörda.

2 november 2023, 11.11
Ibou "Louise Gucci" Badjie.

Stockholmspolitiker kräver hjälp av regeringen

Stockholm kan inte lämnas ensamt i kampen mot gängvåldet, skriver stadens borgarråd Karin Wanngård (S) och Alexander Ojanne (S) på DN Debatt.

29 augusti 2023, 14.57
En minnesplats har skapats i Skogås Centrum i Stockholm efter att en tonåring sköts till döds.

Källa: Kurdiska räven lurar kurirer – spelar dubbelspel

”Kurdiska räven” Rawa Majid misstänks spela ett dubbelspel med sina knarkkurirer, säger poliskällor till DN.

23 augusti 2023, 17.30
”Kurdiska räven” Rawa Majid.

Färre skjutningar i juli – polisen: ”Normalläge”

Antalet grova våldsbrott har gått ner i Stockholm under juli månad, uppger Stockholmspolisen för SVT Stockholm.

1 augusti 2023, 19.11
Blommor och ljus i Farsta centrum den 11 juni 2023 dagen efter skjutningarna där en person dog och tre skadades.