Hem
(Lars Pehrson / SvD / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Uppgift: Lundinrättegång kan bli 300 dagar lång

Åklagaren och försvaret räknar med 150 förhandlingsdagar vardera vid en eventuell rättegång i Lundinhärvan, där Ian Lundin och Alex Schneiter misstänks för medhjälp till grovt folkrättsbrott. Det skriver SvD Näringsliv och hänvisar till dokument från ett förberedande möte som Stockholms tingsrätt ska ha kallat till i början av sommaren.

– 300 dagar är otroligt mycket, säger chefsrådman Malou Lindblom till tidningen.

Experter väntar sig dock 120 rättegångsdagar som hålls under cirka ett år.

Än finns inget åtal mot cheferna i oljebolaget. Försvaret har till den sista september på sig att kommentera slutdelgivningen. Därefter kan förundersökningen formellt avslutas och beslut om åtal fattas.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen