Hem
Kvinnan uppgav att hon dragits in i en Rhododendronbuske och våldtagits av fyra män. (Hasse Holmberg)

Utredning om gruppvåldtäkt i Karlstad läggs ner

Förra veckan uppgav en kvinna att hon blivit våldtagen av fyra män vid domkyrkan i Karlstad. Polisen drog först i gång en stor utredning, men i takt med att polisens utredning gick framåt började kvinnans berättelse att krackelera.
– Vi är absolut säkra på att det inte har skett något på den platsen vid den tidpunkten, säger kriminalkommissarie Jonny Thomann till nwt.se.
Polisen säger att man vet att kvinnan befann sig på ett annat ställe när brottet begicks, men att man inte kommer offentliggöra några detaljer.
Polisen har kritiserades i samband med anmälan, inte minst från främlingsfientliga grupperingar, för att man inte gått ut med det signalement kvinnan lämnat, skriver nwt.se.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen