Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Duplantis.
Duplantis. (Bildbyrån)
Friidrotts-VM 2023

VM-guldet till storfavoriten Duplantis – tog 6,10 i finalen

Av Patrik Dahlin
Publicerad: 26 aug. 2023. Uppdaterad: 26 aug. 2023
ANNONS

En överlägsen Armand Duplantis dominerade stort i VM-finalen i stavhopp på lördagskvällen och vann guld precis som i fjol. Svensken flög över ribban tidigt i finalen i Budapest, samtidigt som konkurrenterna rev ut sig en efter en.

Guldet säkrades när den svenske 23-åringen klarade 6,10 meter samtidigt som Ernst John Obiena från Filippinerna rev ribban tre gånger om.

När guldet var säkrat försökte Duplantis slå sitt eget världsrekord på 6,22. Han var ytterst nära att klara 6,23 i sista försöket men fick nöja sig med guldmedaljen.

ANNONS
Se guldhoppet här
tv · Sveriges Television
Klarade alla hopp med marginal
TT
Skadekänningar hindrade inte Duplantis
Aftonbladet
Är Sverige tredje medalj detta mästerskap
Dagens Nyheter  · Ofta betalvägg
Alla andra missade första försöket på 6,10
Expressen
Annons
Upp till 20% rabatt inför höstens träning — se veckans deals hos Gymgrossisten
Gymgrossisten
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Friidrotts-VM 2023Armand DuplantisFriidrott

Bergqvist ovetande om medaljrekordet: ”Är det så?”

Sverige gjorde sitt näst bästa friidrotts-VM någonsin i Budapest, rapporterar TT. Laget tog två guld och ett silver, en medaljskörd som bara toppas av VM i Paris 2003 när man inkasserade två guld, ett silver och tre brons.

27 augusti 2023, 13.57
Förbundskapten Kajsa Bergqvist.

Längdhoppare i uppror mot nya tekniken: ”Farligt”

Inom längdhoppsvärlden har en nygammal diskussion blossat upp i samband med friidrotts-VM som pågår i Budapest. SVT Sport skriver att det handlar om den nya tekniken som kontrollerar om hopparna gör övertramp.

27 augusti 2023, 09.26
Carey Mcleod från Jamaica tappar kontrollen under ett hopp på VM i Budapest.

”Mondo” om guldet: Glad att jag kunde vara en vinnare

Armand ”Mondo” Duplantis, på nytt världsmästare i stavhopp, beskriver lördagens final som ”den bästa finalen genom tiderna”. Konkurrensen om medaljerna var stenhård. Silvermedaljören och de två bronsmedaljörerna klarade sex meter respektive 5,95. Den svenske stjärnan vann på 6,10 efter att ha klarat i första försöket.

27 augusti 2023, 07.00
Armand Duplantis.

”Ibrahimovic, Sörenstam och Borg – känn er jagade”

Det ser utomjordiskt ut när Armand Duplantis hoppar. Det skriver Expressens Petter Landén efter att den svenske stavhopparen tagit hem sitt andra raka VM-guld.

26 augusti 2023, 22.03
Armand Duplantis.