Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(Björn Larsson Rosvall / TT / TT NYHETSBYRÅN)
Waldners sorti

Waldner spelar sista ligamatchen efter 38 år

Av Jenny Åbonde
Publicerad: 8 feb. 2016
ANNONS

På torsdag spelar bordtennislegendaren Jan-Ove Waldner sin sista match i elitserien, över 38 år efter att karriären startade som 12-åring.
– Han har slutit sin cirkel, säger Spårvägens sportchef Anders Svensson till Sportexpressen.
På torsdag spelar J-O hemma i Liljeholmshallen mot Rekord i pingisligan.

ANNONS
Mikael ”Äpplet” Appelgren: ”Han är absolut en av de största, om inte den störste”
Aftonbladet
Debuterade i den högsta serien hösten 1977 i en match mot Söderhamn
Expressen
50-åringen har bland annat ett OS-guld och sex VM-guld på meritlistan
TT
bakgrund
 
Jan-Ove Waldner
Wikipedia (sv)
Jan-Ove "J-O" Waldner, född 3 oktober 1965 i Bredäng, är en svensk bordtennisspelare. Han kallas ofta J-O och är i Kina känd under namnet 老瓦 Lǎo Wā – "Gamle Wa(ldner)" – eller 常青树 Cháng Qīng Shù – "Det evigt gröna trädet". Waldner ses som en av världens bästa bordtennisspelare någonsin, och när 1900-talets bäste svenske idrottsman skulle utses kom Waldner på fjärde plats.[källa behövs]
Annons
Vill du se matcherna hemma? Jämför TV- och sportpaket och se totalkostnaden första året
Bredbandsval
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Waldners sortiJan-Ove WaldnerBordtennis

Jan-Ove Waldner – en karriär i bilder

J-O Waldner är en av Sveriges mest framgångsrika idrottare genom tiderna och klassas också som ett av bordtennisens största namn. Nedan följer några bilder ur hans 38,5 år långa karriär.

11 februari 2016, 22.29

J-O Waldner spelade sista matchen: ”Ett geni”

Jan-Ove Waldner har gått sin sista tävlingsmatch och en nästan 40-årig karriär är över. En seger och en förlust blev det i bordtennislegendarens sista framträdande. – Jag tror inte någon bryr sig om resultatet. Det var fantastiskt kul att spela, säger han till TT. Liljeholmshallen i södra Stockholm var fylld till bredden med kändisar, journalister och bordtennisfantaster. Alla ville uppleva kulmen på Jan-Ove ”J-O” Waldners långa och framgångsrika karriär vid bordtennisbordet, som bland annat resulterat i ett OS-guld, sex VM-guld och elva EM-guld. – För mig är han ett geni, har alltid varit, sa Glenn Östh, sportchef på Sveriges olympiska kommitté och före detta förbundskapten. – Han har ju vunnit i stort sett allt. Det är (Björn) Borg, (Ingemar) Stenmark och han, sa Mikael Appelgren, mångårig landslagskollega, klubbkamrat och coach.

11 februari 2016, 21.34
Waldner under kvällens match.