Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(Abbas Dulleh / TT / NTB Scanpix)
Ebolautbrottet

WHO vill ha ebola-hjälp från Sverige

Av Josefin Pehrson
Publicerad: 3 sep. 2014
ANNONS

Världshälsoorganisation WHO har skickat en informell förfrågan till Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB, för att hjälpa till att bygga ett basläger för sjukvårdspersonal som jobbar med ebola. Det rapporterar Dagens Nyheter. Kostnaden för lägret beräknas ligga på 30 och 40 miljoner, vilket MSB hoppas kunna dela med flera andra länder.
–  Vi skickar personal till Liberia i slutet av veckan. De ska titta på förutsättningarna för att bygga en camp med boende åt 100–200 personer innan vi fattar ett beslut, säger Emilio König, verksamhetschef vid MSB, till tidningen.

ANNONS
”I dag bor personalen oftast på hotell”
Dagens Nyheter
Inget beslut fattat ännu
radio+text · Sveriges Radio
Annons
Planerar du en helg på hotell? Elite Hotels ger 30% rabatt på två nätter vid ankomst torsdag eller fredag
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
EbolautbrottetWHOAfrikaMSB, Myndigheten för samhällsskydd och beredskapLiberiaMonroviaVård & omsorg

Patienter med misstänkt ebola anländer till Schweiz

Två personer som misstänks ha smittats av ebola har anlänt till Schweiz och lagts in på sjukhus, rapporterar Reuters.

26 oktober, 18.26
Universitetssjukhuset i Genève.

Ekonom: Delvis en följd av nedskärningarna i USA

Ett fall av ebola bekräftades i Nigerias huvudstad Abuja under tisdagskvällen, rapporterar internationella medier.

21 oktober, 21.17
Tidningar i Abuja, Nigeria, på onsdagen.

Nigeria bekräftar ebolafall – samma som i Kongo-Kinshasa

Nigeria har fått sitt första konstaterade fall av ebola på tolv år. På tisdagen bekräftade myndigheter i huvudstaden Abuja att en kvinna som rest in i landet från Uganda har testat positivt för viruset.

21 oktober, 21.17
Sjukhuset i Abuja, Nigeria.

Över 9 000 ebolasmittade i Kongo-Kinshasa

Antalet diagnosticerade med ebola överstiger nu 9 000 i Kongo-Kinshasa, skriver Reuters. Av dessa har nästan hälften dött.

13 oktober, 15.01
Butembo är en av de drabbade byarna.