Hem
(Mark Schiefelbein / AP)

Yellen: Kinabesöket lyckat – måste hindra upptrappning

Enligt New York Times var ett av finansminister Janet Yellens huvudmål att träffa Kinas nya ekonomiska ledare under sitt fyra dagar långa besök – något hon gjorde under både fredag och lördag.

På söndagens sista presskonferens beskriver hon besöket som lyckat, eftersom det lagt grunden för ”mer frekvent kontakt”.

– Mitt syfte är att se till att vi inte engagerar oss i en rad oavsiktliga upptrappningsåtgärder som kommer att skada våra övergripande ekonomiska relationer med varandra, säger Yellen till kanalen.

Samtidigt säger Susan Shirk, Kinaexpert vid University of California, att rivaliteten inte på något sätt är lättad.

– Vi är verkligen inte där ännu, säger hon till Wall Street Journal.

Navigera det ekonomiska läget med Omni Ekonomi

Inflation, räntehöjningar och svängande börsrörelser – hur navigerar man det utmanande ekonomiska läget?

Med Omnis systerapp Omni Ekonomi får du Sveriges mest heltäckande bevakning av börs- och bolagsnyheter. Lägg därtill att Sveriges främsta aktieexperter svarar på de svåra frågorna och hjälper dig att hantera marknaderna.

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen