130 000 har samlats in till Safet Makas på 16 timmar
Safet Makas som förlorade sin fru och deras tre barn förra året får hjälp att betala av hyresskulden, rapporterar P4 Göteborg. Hela skulden på 130 000 har samlats in på mindre än 16 timmar berättar Zana Mandal som tillsammans med Ebba Lilja dragit igång en insamling för Safet.
– Det bara började strömma in pengar, säger Zana Mandal till radion.
I veckan berättade Safet Makas i Uppdrag granskning om hur hans fru hade tagit livet av deras tre barn och sedan begått självmord i Gårdsten i juli förra året. Safet var inledningsvis misstänkt för mord, men misstankarna avskrev. Han fick senare reda på att hans fru inte hade betalat hyran på två år och att skulden uppgick till 130 000 kronor.
Läs mer
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen