131 gripna efter misstänkt mathamstring i Venezuela
131 personer har frihetsberövats i Venezuela, rapporterar AFP. De anklagas för att ha försökt sabotera reformer som president Nicolás Maduro genomfört för att motverka den ekonomiska krisen i landet, enligt riksåklagaren Tarek William Saab.
Flera av de gripna arbetar för stora dagligvarukedjor och misstänks bland annat för att ha hamstrat basvaror i spekulationssyfte, enligt Saab.
Maduro har lanserat ett flertal reformer i syfte att sätta stopp för lågkonjunkturen som plågat Venezuela i fyra år. En av reformerna innebär en prisreglering på 25 basprodukter som det är mycket ont om på butikernas hyllor, som nötkött, kyckling och ägg.
Bristen på mat har samtidigt tvingat hundratals affärer att stänga igen. Nu är osäkerheten stor bland många butiksägare för hur reformerna kommer att slå.