Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Polis i Köpenhamn. Arkivbild.
Polis i Köpenhamn. Arkivbild. (Johan Nilsson/TT)
Svenska krimexporten

17-årig svensk får åtta års fängelse i Danmark

Av Marcus Andersson
Publicerad: 1 apr. 2025. Uppdaterad: 1 apr. 2025
ANNONS

En 17-årig svensk pojke döms till åtta års fängelse för ett mordförsök i Köpenhamn förra sommaren, meddelar Köpenhamns tingsrätt.

Under sitt sommarlov i fjol reste pojken till Danmark för att utföra ett beställningsmord på en gängman. Det tilltänkta offret hade en tatuering från det kriminella gänget LTF, Loyal to familia, i ansiktet, enligt Ekstra Bladet.

När pojken letade efter den tatuerade mannen attackerades han av två andra män, varpå han började skjuta mot dem.

Pojken hade lovats 550 000 kronor och en gratis semester som tack för att han tog uppdraget.

”Jag är helt exalterad och har även fjärilar i magen”, skrev pojken till beställaren.

Under rättegången erkände pojken att han anlitats, men hävdade att han hunnit få kalla fötter och därför inte tänkte utföra dådet.

Svenska förövarna i Danmark

En våldsvåg med kopplingar till svenska kriminella drabbade Danmark under hösten 2024, där svenska ungdomar misstänks ha anlitats för att utföra grova brott. Vid åtminstone 32 tillfällen under hösten var svenskar inblandade i våldsdåd.

Flera svenska tonåringar har gripits och häktats för mord, mordförsök och vapenbrott. Danska myndigheter har intensifierat samarbetet med svenska kollegor för att motverka denna utveckling. Samtidigt har svenska och danska justitieministrar diskuterat åtgärder för att stärka gränsöverskridande brottsbekämpning.

Allt innehåll i faktarutan är baserat på Omnis artiklar och automatiskt sammanfattat med stöd av AI-verktyg från Open AI. Omnis redaktion har kvalitetssäkrat innehållet.

ANNONS
Påföljden meddelades några timmar efter den fällande domen
ekstrabladet.dk
Beställaren var en person med användarnamnet Samurai Z
politiken.dk
En 31-årig kvinna som inhyste pojken frias från medverkan till mordförsök
ekstrabladet.dk
Enligt pojken var skotten inte riktade mot någon
avisendanmark.dk
Morduppdraget hittade han via meddelandetjänsten Telegram
TT
Annons
Förläng helgen på hotell — bo från torsdag eller fredag hos Elite Hotels och få 30% rabatt vid minst två nätter
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Svenska krimexportenDanmarkEuropaBrott

Svensk ligaledare gripen i Förenade arabemiraten

En svensk ledare för en penningtvättsliga har gripits i Förenade arabemiraten, skriver polisen på sin hemsida.

17 september, 21.24
Dubai. Illustrationsbild.

Mordannons i chatt ledde till att de fem svenska torpederna greps

De fem svenskarna som misstänks ha tagit på sig ett morduppdrag på Cypern avslöjades av en dansk polisinfiltratör, rapporterar SVT Nyheter.

9 september, 00.40
Singal. Aiya Napa, Cypern.

Svensk polis bekräftar: Fem svenskar gripna på Cypern

Svensk polis bekräftar gripandena av fem svenskar som misstänks för en mordkomplott i Paphos på Cypern. Det rapporterar TT.

7 september, 22.17
Illustrationsbild: Paphos, Cypern.

Fem svenskar har gripits på Cypern för mordplan

Fem svenskar har gripits i Paphos på Cypern misstänkta för att ha planerat beställningsmord. Det rapporterar TV4 Nyheter med hänvisning till den lokala nyhetssajten Phile News.

5 september, 17.02
Arkivbild: Polis på Cypern.