Hem
Real Madrids Sergio Ramos, Marcelo och Cristiano Ronaldo anländer vid Cardiff flygplats och en kvinnlig polis. (TT)

2 000 poliser inkallade inför kvällens CL-final

Ett enormt säkerhetspådrag har dragit i gång inför kvällens Champions League-final när Juventus möter Real Madrid. 2 000 poliser har kallats in i vad som kallas den största säkerhetsoperationen någonsin kring ett sportevenemang i Storbritannien, skriver VG.

Dessutom spelas matchen för första gången någonsin under stängt tak – för att utesluta drönarattacker, skriver Aftonbladet.

Terrornivån i landet är höjd till den näst högsta nivån efter flera attacker i landet. Senast den 22 maj dödades 22 personer i samband med ett bombdåd på popstjärnan Ariana Grandes konsert i Manchester. En dryg månad tidigare inträffade en attack mot Dortmunds spelarbuss på väg mot en CL-match.

Finalen mellan Juventus och Real Madrid startar 20:45.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen